شهدای شاخص روحانی

سردار روحانی شهید احمد هاشمی

در این گفتار به معرفی سردار شهید حجت الاسلام احمد هاشمی، شهیدی از تبار عارفان شهرستان کبودرآهنگ استان همدان خواهیم پرداخت.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی): شهدای روحانی استان همدان حقاً و انصافاً پیشوا بودند.

سردار روحانی شهید احمد هاشمی

 

زندگی نامه:

شهید احمد هاشمی در سال ۱۳۳۹ در خانواده‌ای مذهبی و دین‌مدار چشم به جهان گشود. همدان، خطه مردان موحد به خود می‌بالید که در بستر اقیانوس سبزش مروارید گران‌سنگی چون او لبخند می‌زند.

شهید به تقدیر نقش بند وجود از سایه بلند پدر خداحافظی نمود و به همراه برادر بزرگترش به آغوش پر مهر مادر پناه آورد. دوره ابتدایی تحصیل شهید محمدی در مدرسه نظامی کبودرآهنگ گذشت.

دوره راهنمایی در مدارس پایگاه سوم شکاری و دوره متوسطه در دبیرستان ابن‌سینای همدان به سر آمد. در سال ۱۳۵۷ موفق به أٌخذ مدرک تحصیلی دیپلم شد. و پس از آن بود که در پی کسب معارف دین رهسپار حوزه علمیه گردید. شهید که دغدغه فرهنگ داشت و از سال ۱۳۵۰ در گروه هنری جوادیه کبودرآهنگ فعالانه شرکت می‌کرد، تحصیل در مکتب دین را نیز در راستای غنا بخشیدن به دغدغه‌های فرهنگی‌اش برگزیده بود.

شهید هاشمی با استعداد خدادادی و اخلاق نیکو در فعالیت‌های فرهنگی و جذب کودکان و نوجوانان موفقیت حاصل کرده بود. شهید زمانی را از سوی دفتر تبلیغات اسلامی جهت تبلیغ به استانهای: خراسان، بندرعباس،هرمزگان و کردستان عزیمت نمود و در میدان دفاع مردانه شرکت یافت؛ تا کارنامه فرهنگ خود را زرین سازد. جبهه‌های عملیاتی دارخوین، عملیات ثامن‌الائمه، شکست حصر آبادان، عملیات طریق‌القدس ،عملیات رمضان و زنجیره‌ای قدس، عاشورا و والفجرها و آخرین عملیات، کربلای یک در مهران از صحنه‌های رشادت او است که در نهایت او را به گم‌شده‌اش، رساند. ۱۰/۴/۱۳۶۵ مهران میدان عروج او شد تا بی‌نهایت دوست.

خاطرات:

«مسأله»

احمد دغدغه دین داشت. در نگار ضمیرش خدا موج می‌زد. اقیانوس وجودش سرشار از فریاد ایمان بود. مردمک چشمش حیا را معنی می‌کرد و دلش با گناه قهر بود. یادم نمی‌رود آن شبی که در راه زیارت یاس همیشه بهار اهل بیت بودم. اتوبوس سینه جاده‌ها را شکافته بود و به پیش می‌رفت. مسافران خسته، خواب را مهمان چشمان خود ساخته بودند و سکوت فضا را پر کرده بود. احمد در کنارم روی صندلی نشسته بود و از همین جا عطر مشک‌آسای یاس غریب دین را احساس می‌کرد. اما ناگهان متغیّر شد. خطوط چهره و چشمان با خدایش از چیزی گواهی می‌داد که او را درگیر کرده بود:

 -مادر بلند شو.- چه اتفاقی افتاده؟ مادر جان راننده نوار موسیقی مبتذل گذاشته و فضا را آلوده ساخته. باید پیاده شویم. و به همین راحتی پیاده شد. شب بود و ما در کنار جاده‌ای که پر از تنهایی بود بر جای ماندیم. احمد معتقد بود که این حرکت باعث توجه مردم شده، آنان را نسبت به فضای گناه آلوده حاکم بر آن دوران بدبین می‌سازد. او می‌گفت: وقتی مردم می‌بینند که در تاریکی شب و در این صحرا و بیابان یک بنده خدایی خود را به تکلّف انداخته و از ماشین خارج می‌شود، زمینه هدایتشان ایجاد می‌شود.

«به نقل از مادر شهید»

«معلم عملی اخلاق»

شهید احمد یک معلّم عملی اخلاق بود. یادم می‌آید که چند مسافرتی با ایشان و رفقا به مشهد مقدس رفتیم. در برخی مسافرتها ایشان مجروح بود، ولی با جراحتی که داشت، قسمت اعظم کارها را انجام می‌داد. هر شب بچه‌ها را برای نماز شب و رفتن به حرم مطهر بیدار می‌کرد. ظروف غذای بچه‌ها را می‌شست و با همکاری برادران غذا می‌پخت. در یکی از همین مسافرتها بود که موقع برگشت نزد من آمد و گفت: فلانی شما به عنوان همسفری که ده روز با من بودید نقاط ضعف اخلاق مرا بگویید.

 براستی من چه عیبی را در او سراغ داشتم که به او بگویم. کسی که در حق برادر دینی‌اش تا آنجا پیش می‌رود که وقتی لوله آب منزل برادر دینی‌اش ترک خورده، از غروب تا پاسی از شب را به کندن زمین سخت مشغول شده و به بهای ساعتها عرق ریختن و کلنجار با زمین، شادی آب زلال را مهمان سفره دیگری می‌سازد و بعد هم خیلی بی‌ریا می‌گذرد. و یا برای کمک به همنوع خود به بهانه‌ای او را از کارش جدا می‌سازد و خود به جای او مشغول کار می‌شود، به راستی در چنین مردی چه عیبی می‌توان سراغ گرفت.

«به نقل از دوست شهید، نبی‌الله نوری»

خاطره ای از روحانی شھید احمد ھاشمی

شھید احمد ھاشمی، که یکی از گنجینه ھای معنوی شھرمان کبودراھنگ محسوب میشود، جوانی پاک، مؤمن، مخلص، انقلابی و بسیار مؤدب و مصداق واقعی جمله ” آنچه خوبان ھمه دارند تو یکجا داری “بودند. من در عمرم کمتر کسی را دیده ام که مانند شھید احمد ھاشمی ، رفتار ، گفتار ، منش و چھره ای آسمانی داشته باشد .
احمد آقا از عالم خاک نبود ، آسمانی بود و در نھایت آسمانی شد.
قبل از شھادت احمد آقا ھاشمی، شبی در خواب دیدم، احمد آقا به کمال رسیده، که شھادتش مھر تأییدی شد براین مطلب، احمد آقا قبل از شھادت در دوران دفاع
مقدس در قم درس طلبگی می خواندند. قبل از شھادتش شبی در خواب دیدم، با چھره ای نورانی و لباسی سفید و محاسنی بلند و سفید در سنگرش د
جایگاه بلندی ایستاده و آنجا را چراغانی کرده اند و جشنی بر پاست و شیرینی پخش می کنند .
چند روز بعد از این خواب حدس زدم برای احمد آقا بزودی اتفاقی خواھد افتاد ، لذا از برادر بزرگوارش حاج محمد آقا ھاشمی جویای حالش شدم و پرسیدم از احمد آقا خبر دارید؟ برادرش اظھار نمود ما ھم اطلاع نداریم کجا ھستند، یا جبھه ھستند یا قم… بعد از مدت کوتاھی خبر رسید که احمد آقا در عملیاتی شرکت نموده و به درجه رفیع شھادت نایل گشته اند…
بعد از شھادت ایشان جریان خواب خود را با عالمی در میان گذاشتم در جواب فرمودند: تعبیر خواب شما این بوده که احمد آقا به کمال خواھد رسید، و چنین ھم شد.
احمد آقا به فرمان قافله سالار شھیدان حضرت امام خمینی (ره) در جبھه نبرد حق علیه باطل در مصاف با صدامیان کافر و استکبار جھانی و دفاع از حق و حقیقت، با شھادت به کمال رسیدند . مگر نه این است که ھدف آفرینش انسان رسیدن به کمال و سعادت و لطف و رحمت الھی است، که انسان در سایه آن به بھشت و رضوان الھی وارد میشود و به فرموده رھبرکبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) شھدا در قھقھه مستانه شان و در شادی وصولشان عند ربھم یرزقون اند .
و اینگونه بود که دوست شھید ما ره صد ساله را یک شبه طی نمود و در آستانه ازدواج، حنظله وار به لقاءالله پیوست و به کمال رسید، یادش گرامی و پر رھرو باد .
خدایا عاقبت محمود گردان به حق شھدا و نیک مردان

خدایا ما را از شفاعت شھداء محروم مگردان(

آمین یا رب العالمین
مرتضی نویدی ایزد

وصیت نامه:

برادران عزیز روحانیم و برادر هنرمندم

خداوند به شما نعمت بیان و تصویر عنایت فرموده ضمن تحصیل علم و تزکیه نفس را فراموش ننمائید که ما خیلی احتباج به هنرمندان ماهر و متعهد به اسلام داریم و این وقایعی که برای جمهوری اسلامی پیش می آورند و همچنین دستاوردهای این انقلاب الهی را در تاریخ برای نسل آینده بخوبی ثبت نمائید و با بیانات و طرح ها و فیلم ها جنایات و ظلم ها فساد های زمان طاغوت را به نسل های آینده برسانید تا جوانها و خانواده ها بدانند که چه برنامه های فاسدی برای متلاشی کردن اسلام از طریق فحشا را کردند همچنانکه هنوز هم بعضی از کشور های مسلمان آنها دارند از مسائل اعتیاد و قمارخانه و مشروبخانه و غیره… که در این صورت خواهند دید که جمهوری اسلامی چه نعمت بزرگی است که خداوند در مقابل حرکت ها و شهادت های بهترین فرزندان اسلام به این امت الهی عنایت فرموده است و مبادا نسل آینده فریب ظاهر نیرنگهای شیطانی ابر قدرتها را بخورند که اگر ما یک قدم با یک لحظه از اسلام (اسلام و ولایت فقیه) جدا باشیم خیانت به خون شهیدان نموده ایم در این صورت است که خداوند نعمتش را از ما می گیرد.

ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم

والسلام

مجموعه تصاویر «شهید احمد هاشمی»

مطالعه بیشتر

معرفی شهید سیّد رحیم موسوی را هم بخوانید