• تاریخ : جمعه - ۱۲ - خرداد - ۱۴۰۲
 • بایگانی‌های نهج البلاغه - حدیث بهشت

  توصیفی از قرآن مجید
  درس هایی از نهج البلاغه

  توصیفی از قرآن مجید

  قرآن کریم گنجینه ای است از علوم و معارف قدسی که از عالم ربوبیت به عالم دنیا نازل شده است. چون این کتاب جهت تأمین خواسته ها و رفع نیازهای انسانها برای زمانهای نامحدود بوجود آمده است، پس طبعاً باید حاوی علوم نامحدودی باشد، چون نیازهای علمی انسانها در زمانهای نامحدود و در مجموع سطح جهانی و درجات و ابعاد مختلف زندگی هم نامحدود است.

  در دوستی و دشمنی اندازه نگهدار
  درس هایی از نهج البلاغه

  در دوستی و دشمنی اندازه نگهدار

  وقتی با کسی دوست میشویم، نباید در معاشرت با او آنقدر زیادهروی کنیم، که بیش از اندازه به حریم زندگی ما نزدیک شود، و تمام اسرار ما را بداند. زیرا ممکن است روزی بین ما اختلافی پیدا شود و آن دوست، به صورت دشمن ما درآید. در آن صورت، او چون تمام اسرار ما را میداند و از آنچه در حریم خانواده ما میگذرد آگاه است، میتواند از دانسته های خود، بر ضد ما سوء استفاده کند.

  صبر و ظفر
  درس هایی از نهج البلاغه

  صبر و ظفر

  انسان برای به دست آوردن پیروزی، باید صبر و شکیبایی داشته باشد. زیرا کسی که در برابر مشکلات زندگی، صبور و بردبار باشد، میتواند با حوصله و شکیبائی، سرفرصت فکر کند و راه های مختلف را بررسی و آزمایش کند، و سرانجام، از میان آنها، راهی را که به پیروزی میرسد برگزیند.

  چرا بنده دیگران‎؟
  درس هایی از نهج البلاغه

  چرا بنده دیگران‎؟

  خداوند، انسان را به صورت موجودی «آزاد»، و دارای شخصیت و عزت‎ نفس آفریده است‎. و به او عقل و شعور و نیروی درک و دریافت‎، و قدرت‎ اراده بخشیده است‎، تا اندیشه خود را به کار اندازد، از نیروی بدنی خود استفاده کند، و با قدرت فکر، و تن دادن به کار و تلاش‎، در کمال آزادی و سربلندی‎، زندگی شرافتمندان ه‎ای را دنبال کند.