تولید رسانه ای

تولید محتوا رسانه چیست، و چه اهدافی را دنبال می کند؟

برای استفاده حداکثری از رسانه‌ها و آسیب دیدن حداقلی از آن‌ها، باید مراحل و قدم‌هایی برداشت. این مراحل و قدم‌ها، متناسب با نوع فعالیت هر کس در فضای رسانه‌ها متفاوت است، اما بخشی از این مراحل، به‌صورت عمومی و برای تمام کسانی است که امروزه با رسانه‌ها درگیر هستند.

تولید محتوا رسانه نیازمند آگاهی و تجربه کافی در این زمینه است. تولید محتوا رسانه همان چیزیست؛ که در ساختار های مختلف تصویری، صوتی، موشن گرافیک و غیره قصد عرضه آن را داریم. تولید محتوا رسانه و آگاهی از آنچه که باید ارائه شود؛ تا آن موضوعاتی که می توانند در نتیجه گیری یاری‌مان کنند، اهمیت دارند.

تولید محتوا رسانه از دانش و سواد رسانه ای برمی خیزد. این مقوله به هر کس که قصد دارد در دنیای تجارت الکترونیک قدمی موثری بگذارد اعلام می کند، که تولید محتوا منظم و هدفمند نیازمند چیرگی بر تمام جزئیاتی است؛ که در رسانه های فعال امروزی دنبال می شوند.

تولید محتوا رسانه بسته به موضوع خود هدفمند است. حتی اگر ظاهرا و در نگاه اول مخاطب متوجه هدفمندی آن نباشد. تولید محتوا رسانه یک راهروی بزرگ و با ظرفیت بی نهایت است؛ که ذهن و آگاهی کاربران را با جهت دهی مشخصی هدایت می کند. این مسئله حکم همان تابلو های راهنما در یک جاده را بازی می کند. که شخصی چه بطور آگاهانه و چه به طور تفریحی قصد می کند؛ سفر خویش را در آن آغاز نماید.

اهمیت تولید محتوا رسانه و نقش آن در جامعه-رایامارکتینگ-اینفوگرافیک

اهمیت تولید محتوا رسانه و نقش آن در جامعه

رسانه و محتوا دو عضو جدایی ناپذیرند. که از روزهای ابتدایی روی کار آمدن فرهنگ و اجتماع خود را به شکل های گوناگونی روی ذهن افراد و مردم یک جامعه جای داده است. تولید محتوا رسانه برای صاحب یک کسب و کار حکم به دست گرفتن قدرت را دارد. چرا که اوست که می تواند کنترل کند تا آنچه را می خواهد مخاطب ببیند، و آنچه را که نیاز دارد به واسطه آن به نتیجه و استراتژی از قبل چیده شده دست یابد، برساند.

تحت تاثیر بودن اکثریت یک جامعه و اهمیت تولید محتوا رسانه بر آن موضوع جدیدی نیست. این تاثیر گاهی به نفع مخاطب و گاهی به ضرر او عمل می کند. اما داشتن آگاهی کافی در مورد این مسئله می تواند فرهنگ و موضوعات مطرح را ارتقا داده و کفه ی ترازوی مثبت این مبحث را از بخش منفی سنگین تر نماید. تولید محتوا رسانه غنی و ارزشمند همواره تاثیر مثبت و مستقیمی روی فکر و نحوه نتیجه گیری مخاطب خواهد داشت. پس نباید آن را دست کم گرفت.

تولید محتوا رسانه همیشه حاوی پیام است-رایامارکتینگ-اینفوگرافیک

تولید محتوا رسانه همیشه حاوی پیام است.

پیام داشتن محتوا تولیدی همواره پابرجاست. ما به راه های مختلف این پیام را به مخاطب منتقل می کنیم. گاهی با تولید محتوا رایگان، گاهی با ارسال خبرنامه و گاهی هم از طریق تبلیغات در همین زمینه. از هر سو که نگاه کنید دنیای ما با محتواهای مختلف در حوزه های گوناگون معنی پیدا کرده است.

اما بعد از پیشرفت تکنولوژی این معنی در قالب شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف بیشتر گنجانده شد. تا زمانیکه ترجیح مردم، دریافت محتوا از سمت یک یا چند رسانه است؛ آگاهی داشتن از تولید محتوا رسانه به بهترین و باکیفیت ترین شکل خود لزومی دو چندان دارد. چرا که نمی توان هیچ ارائه دهنده خدمت، یا حتی یک فروشنده را یافت که از دیده شدن به هر واسطه ای خوشحال نباشد.

اما پیام داشتن تولید محتوا رسانه نیز مانند تمامی جنبه های خود آگاهی خاصی را می طلبد. اینکه چگونه آن را به مخاطب منتقل کنیم؟ عکس باشد یا پادکست؟ متن باشد یا ویدئو؟ اندازه آن تا چه حد باید باشد؛ تا جذابیت بیشتری به آن تزریق شده و از خشک و رسمی بودن یا عدم تحریک پذیری برای مخاطب جلوگیری شود؟ از این دست سوالات و پرسش های مشابه و پیدا کردن بهترین جواب تولید محتوا رسانه شما را مثل کنترل تصمیمات و ذهن مخاطب به جهت دهی درست نزدیک می کند.

رابطه تولید محتوا رسانه یونیک و قضاوت مخاطب

مسلما هیچ اجباری در استفاده از یک محصول یا خدمت با تولید محتوا رسانه وجود ندارد. ما تنها محتوا تولید میکنیم که به صورت غیر محسوس بر قضاوت مخاطب تاثیر بگذاریم. چرا که همانطور که میدانید اجبار عامل مناسبی در هیچ زمینه ای نیست. آزاد گذاشتن افراد برای انتخاب و برگزیدن یک گزینه باید در آزاد گذاشتن دست آنها یا یک پیشنهاد خاص و تحریک برانگیز باشد. در نتیجه هرگونه رضایت مندی نیز در ادامه رخ خواهد داد.

تولید محتوا رسانه سعی دارد؛ تا با قالب های مختلف محتوایی در ناخودآگاه مخاطب ثبت شده یا به طور تمام و کمال فرد را تحت تاثیر بگذارند. همین مسئله است که گاهی ارائه ی یک موضوع را در قالب اینفوگرافیک بهتر از نوشتن هزاران کلمه می داند. اگر این موضوع را با نو و تازگی تولید محتوا رسانه در هم بیامیزیم؛ می توانیم معجونی گوارا تولید کنیم که هر شخصی از نوشیدن آن ( استفاده یا بهره مندی ) رضایت مند خواهد شد.

هدف اصلی تولید محتوا رسانه-رایامارکتینگ-اینفوگرافیک

هدف اصلی تولید محتوا رسانه

تولید محتوا رسانه هدفی جز سودآوری دو طرف ( مشتری – فروشنده ) ندارد. در گذشته این سودآوری عمدتا برای سمت فروشنده بیشتر از مشتری بود. تولید محتوا رسانه هدفی جز رعایت اصول و قواعد موجود در حوزه خود ندارد. اگر قرار است خدمتی عرضه شود پس بهتر است به سود دو طرف موجود در این رابطه فکر شود.

با رشد آگاهی رسانه ای مردم دنیای تبلیغات تنها با عرضه آن و بسنده کردن به روش های قدیمی پاسخگو نیست. هدف اصلی تولید محتوا رسانه این است؛ که خود مخاطب با به خرج دادن قوه تحلیل و تصمیم گیری انتخابش را انجام دهد. تحقیق کند. جستجو کند. و از نظرات مختلف آگاه شود. هنگامی که اعتبار سنجی و صحت مطلب به اثبات رسید آنگاه با اعتماد کامل به سراغ خدمت یا محصول مذکور برود. این مسئله تنها به لطف تولید محتوا رسانه ممکن می شود.