رمضان ماه نزول آرزو‌ها

رمضان بر تمام ماه‌های دیگر فضیلت دارد چنانچه خداوند این ماه را مختص به خود و قرآن کریم و تهذیب و خودسازی مي‌داند. ماهی که سرنوشت انسان‎ها در یکی از شب‎های آن یعنی قدر رقم می‌خورد.

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif ماه رمضان، از فضایل ویژه‌ای نزد مسلمانان برخوردار است چرا که به اعتقاد آن‌ها ماه جاری شدن برکات و خیرات الهی به سوی بندگان، ماه توبه و بازگشت و قبولی آن در درگاه حق و مهمتر از همه ماه نزول کلام حق قرآن برای هدایت و راهنمایی بشر و به روایتی ماه نزول سایر کتاب‎های آسمانی برای بشر است. اهل دل رمضان را ماه نزول آرزو‌ها دانسته‌اند ماهی که اگر بنده مسلمان به عهد خود با خدای خویش پابرجا بماند آرزوهایش برآورده میشود.

* رمضان بر تمام ماه‌های دیگر فضیلت دارد چنانچه خداوند این ماه را مختص به خود و قرآن کریم و تهذیب و خودسازی می‌داند. ماهی که سرنوشت انسان‎ها در یکی از شب‎های آن یعنی قدر رقم می‌خورد.

* پیامبر مکرم اسلام در مورد رمضان چنین فرموده اند که: «ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد. ماهی که نزد خدا از همه ماه‎ها برتر و روزهایش بر همه روز‌ها و شب‎هایش بر تمام شب‎ها و ساعاتش بر همه ساعات افضل است.» از رمضان به ماه خدا تعبیر شده است چرا که خداوند در این ماه، برکات و خیرات فراوانی به بندگانش هدیه می‌کند.

* حضرت محمد مصطفی در حدیث دیگری ماه رمضان را به ماه سوزاندن گناه تعبیر کرده‌اند چرا که خداوند در این ماه شیطان را غل و زنجیر کرده و گناه بندگان توبه‌کننده را می‌سوزاند.

* در روایات آمده است که رمضان تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را مگر جنبه دفاعی داشته باشد، در آن حرام کرده است و چنانچه پیشتر هم عنوان شد کتب آسمانی همچون انجیل، تورات، صحف و زبور هم در رمضان نازل شده است.

* پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.»

* رمضان برترین ماه سال
* رمضان از نظر معنوی و فضائل ویژه‌ای که دارد همواره مورد توجه مسلمانان بوده است چنانچه رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی‌های منحصری که دارد در میان ماه‌های سال قمری برترین است؛ قرآن کریم می‌فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان‌ها در آن نازل شده است.»

* پیامبر فرموده‌اند: «ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه‌ها برتر و روزهایش بر همه روز‌ها و شب‌هایش بر همه شب‌ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته‌اید، نفس‌های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است و بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می‌کند.»

* ماه نزول آیه‌ها
* تمام کتب بزرگ آسمانی در این ماه نازل شده است؛ لذا رمضان ماه نزول آیه‌ها بر بندگان خداوند است و به سبب نزول آیه‌ها چه در قرآن چه در صحف و زبور و انجیل رمضان جایگاه ویژه‌ای در میان تمام امت‌ها دارد. امام صادق (ع) می‌فرماید: «کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت‌المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم (ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.»

* روزه و راز‌های مگو
* در ماه رمضان خداوند متعال توفیق روزه‌داری را به بندگانش داده است لذا اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوی رشد و پرورش دهد و به طهارت و کمال مطلوب برسد، باید هوای نفس خود را مهار کند و موانع رشد را یکی پس از دیگری بردارد و خود را به لذت‌ها و شهوات جسمی مشغول نکند. توفیق روزه‌داری یکی از نعماتی است که خداوند متعال در رمضان به بندگان خویش عطا کرده و می‌فرماید: «ای افرادی که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته شد، همان‌گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده، تا پرهیزگار شوید.»

* انسان با روزه‌داری می‌تواند سبب تقویت تقوا، پرهیزگاری و اخلاص در عمل شده، روح و روان و قلب و دل و نیز جسم را آرامش داده و باعث سلامتی روح و تندرستی جسم شود. پیامبر می‌فرمایند: «روزه سپری در برابر آتش است؛ روزه بگیرید تا سالم بمانید.»

* آثار جسمی و روحی و اعتراف علم پزشکی
* و امام باقر (ع) روزه را حج آرام‌بخش دل‌ها می‌داند؛ و همین بس که امروزه در علم پزشکی و از نظر بهداشت و تندرستی ثابت شده که روزه‌داری تأثیرات فراوانی بر آرامش روح و روان و سلامتی جسم و بدن دارد، دفع چربی‌های مزاحم، تنظیم فشار، قند خون تنها بخشی از معجزات روزه است. رمضان ماهی است که خداوند برای عروج بندگانش شیطان را در دغل و زنجیر کرده تا با دور ماندن شیطان مانع نفوذ وی شده وسوسه‌ها خنثی و مسلمان روزه‌دار به بالاترین درجات برسد.

باید تاکید کرد روزه‌داری در رمضان سبب مساوات بین غنی و فقیر شده و انسان روزه‌دار در هنگام گرسنگی و تشنگی، فقرا و بینوایان را یاد می‌کند و در نتیجه به کمک آن‌ها می‌شتابد و از طرفی سبب احیاء فضائل اخلاقی در مسلمان می‌شود.

* ماه جبران خسران‌ها
* رمضان به سبب وجود شب قدر در این ماه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است شبی که برتر از هزار ماه است و فرشتگان در این شب به اذن خدا فرود می‌آیند و جمیع مقدرات بندگان را در طول سال تعیین می‌کنند. امام صادق (ع) می‌فرماید: «تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضاء آن در شب بیست و سوم است.»

* رمضان ماه نزول خوبی‌ها ماه نزول کلام حق و ماه جبران همه خسران‌هاست ماهی که اگر قدرش را بدانیم تمام پل‌های خراب پشت سر را بازسازی می‌کنیم.