• تاریخ : سه شنبه - ۴ - مهر - ۱۴۰۲
 • بایگانی‌های احکام - حدیث بهشت

  احکام روزه

  احکام روزه

  روزه از جمله اعمال عبادی است که در تمام ادیان الهی با روش های مختلفی وجود دارد و از ارکان اصلی ادیان به شمار می آید. روزه در واقع عنایت خاصی است که خداوند به روزه دار دارد و آنرا به بندگان خود سفارش کرده تا در سایه آن، بتوانند با رهانیدن خود از دام های شیطان، خود را در مسیر انبیا و ائمه(ع) قرار دهند و از هرگونه فساد و بیماری نیز مصون بمانند.

  احکام نماز

  احکام نماز

  نماز مهم ترین عبادت است که اگر به صورت صحیح و باتوجه انجام شود، روح انسان را پاکیزه و دل را نورانی میکند و او را بر دوری از خلقیات ناپسند، قادر می سازد. نماز می تواند فرد و جامعه انسانی را به تدریج از همه آلودگی ها پاک کند.

  احکام تقلید

  احکام تقلید

  تقلید، اصطلاحی فقهی به معنای پیروی شخص مکلَّف از مجتهد در احکام عملی دین است. تقلید در اصول دین جایز نیست و باید خود شخص با تحقیق و بررسی، به اصول دین ایمان آورد؛ ولی در احکام یا باید خودِ شخص مجتهد باشد، یا به احتیاط عمل کند و یا از شخص متخصص در فقه که به او مجتهد جامع الشرایط یا مرجع تقلید می‌گویند، تقلید نماید.

  احکام انتخابات
  احکام مناسبتی

  احکام انتخابات

  آشنایی با احکام شرعی انتخابات

  احکام ایّام عزاداری محرّم
  احکام مناسبتی

  احکام ایّام عزاداری محرّم

  آشنایی با احکام شرعی ایّام عزاداری محرّم

  احکام امر به معروف و نهی از منکر

  احکام امر به معروف و نهی از منکر

  امر به معروف و نهی از منکر از واجبات بسیار مهم و بزرگ اسلام به شمار می آید، افرادی که این فریضۀ بزرگ الهی را ترک می کنند یا نسبت به آن بی تفاوتند، گناهکارند و کیفری سخت و سنگین در انتظار آنها است. امر به معروف و نهی از منکر نه تنها به اتفاق علمای اسلام واجب است، بلکه وجوب آن جزو ضروریات دین مبین اسلام به شمار می آید.